Instytucje finansowe  

Opublikowano: 05-04-2012, Tagowanie: instytucje, pieniądze, klient

Jako instytucje finansowe, określa się wszystkie podmioty gospodarcze, które zajmują się szeroko pojętym, operowaniem zasobami finansowymi, czyli gromadzą lub obracają środki finansowe swoje lub swoich klientów. Do instytucji finansowych zaliczamy przede wszystkim banki, zakłady ubezpieczeniowe i kasy oszczędnościowe. Ich podstawowym zakresem działania, jest operowanie środkami finansowymi, mające na celu przyniesienie jak największego zysku z tego obrotu zarówno dla ich akcjonariuszy, jak i dla osób, które powierzyły im swoje oszczędności. Oczywiście nie zawsze takie instytucje osiągają zmierzony cel. bardzo często słyszymy o złych transakcjach przeprowadzanych prze pracowników takich firm, które powodują narażanie je na olbrzymie straty, które czasami doprowadzają do ich bankructwa. Ogólnie uważa się, że od instytucji i rynków finansowych, zależy bardzo wiele i mają one ogromny wpływa na życie gospodarze i polityczne każdego kraju a nawet całego świata. Dlatego są one tak ważne i doceniane w każdym kraju.

Bank  

Opublikowano: 05-04-2012, Tagowanie: instytucje, bank, klient

Bank jest instytucją prawną, prowadząca działalność gospodarczą, podczas której przyjmuje depozyty od innych podmiotów gospodarczych. Lub od osób prywatnych, udziela im kredytów i pożyczek, oraz wykonuje inne czynności, które są zawarte w przepisach prawa bankowego. Sama nazwa bank, pochodzi z języka włoskiego i oznacza ławkę, przy której pierwsi „bankierzy”, proponowali swoje usługi bankowe. Podstawowymi czynnościami jakie obecnie oferują banki, to: przyjmowanie depozytów i lokat, udzielanie kredytów i pożyczek, prowadzenie rachunków bankowych, udzielanie gwarancji, otwieranie akredytyw, wykonywanie operacji wekslowych i czekowych, wydawanie kart płatniczych, prowadzenie bankowych rozliczeń pieniężnych, nabywanie i zbywanie wierzytelności pieniężnych oraz wiele wiele innych. Tak więc jak widać, banki zajmują się bardzo dużą ilościom różnego rodzaju czynności, które służą głównie ich klientom, których bank w różny sposób stara się przyciągnąć do siebie, a swoim akcjonariuszom mają przynieść jak największy zysk.

Rola banków we współczesnym świecie  

Opublikowano: 07-04-2012, Tagowanie: instytucje, bank, klient

Pewno wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaka wielka rolę odgrywa w ich życiu bank. Zresztą te instytucje finansowe, odgrywają niesamowicie ważną rolę nie tylko w życiu poszczególnych ludzi ale także w całych krajach i społeczeństwach. To właśnie dzięki bankom, powstaje wiele inwestycji, które później dają tysiące miejsc pracy, gdzie ludzie mogą zarabiać i utrzymać swoje rodziny. To banki często pożyczając pieniądze pojedynczym klientom, rozbudzają wewnętrzny popyt, co sprawia, że gospodarka danego kraju może się szybciej rozwijać. Dzięki bankom możemy wreszcie załatwiać tak prozaiczne wydawałoby się czynności jak płacenie rachunków, płacenie karta debetową w sklepach, czy oszczędzanie pieniędzy na zostawionych w bankach lokatach. Naprawdę trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejsze życie bez tych instytucji finansowych, które mają ogromny wpływa na życie każdego człowieka. Wiele ludzi zastanawia się, czy nie jest to wpływ zbyt duży ale chyba nie ma już od niego odwrotu i musimy się do niego przyzwyczaić


[1] 2 3     następna

Wybierz dział

Wybierz temat