Powiązania gospodarcze  

Opublikowano: 13-04-2012, Tagowanie: gospodarka, produkt, finanse

W dawnych czasach gospodarki poszczególnych krajów, nie były ze sobą bardzo ściśle powiązane. Sprzedaż towarów odbywała się zwykle na rynku krajowym a eksport i import nie był zbyt duży. Związane to było przede wszystkim z transportem i jego wysokimi kosztami. Ale później wraz z rozwojem środków transportu, a co za tym idzie obniżeniem jego kosztów oraz czasu przedostawania się towarów czy usług, towary zaczęły w coraz większym stopniu krążyć po świecie. Dzisiaj można powiedzieć, że mamy do czynienia z gospodarką globalną. Do produkcji jednego towaru, używa się czasami podzespołów z różnych kontynentów, a sklepy z Australii maja swoją siedzibę w Afryce czy Europie. Nie ma dużych podziałów na kraje czy kontynenty. Dzisiaj każda osoba, może rozpocząć działalność gospodarczą w innym kraju, oczywiście po spełnieniu wszystkich formalności. Jest to z pewnością bardziej korzystne rozwiązanie dla wszystkich, gdyż każdy ma dużo większą możliwość wyboru. A i klienci są bardziej zadowoleni, gdyż konkurencja obniża ceny a podnosi jakość.

Najmocniejsze gospodarki świata  

Opublikowano: 13-04-2012, Tagowanie: koszty, rynek, finanse

Chociaż życie zmienia się bardzo szybko i jedne kraje rozwijają się szybciej a drugie wolniej, od dłuższego już czasu, za najbardziej rozwiniętą oraz za najsilniejszą gospodarkę świata uznaje się Stany Zjednoczone. Dzierżą one już to miano bardzo długo i nic nie wskazuje że będzie się to zmieniało. Chociaż w ostatnich latach, na etapie bardzo szybkiego rozwoju znajduje się gospodarka Chin. To państwo, odznacza się bardzo dużym przyrostem gospodarczym, który jest do tego w ciekawy sposób zarządzany, co sprawia, że za jakiś czas, Chiny mają szanse dogonić Stany Zjednoczone. Jeśli chodzi o Europe, to od dłuższego już czasu w czołówce rankingu znajdują się Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Z krajów poza europejskich, nie możemy zapomnieć o Japonii, Australii, Indiach czy krajach arabskich, głównie dzięki eksportowi ropy naftowej. Ogólnie rzecz biorąc, na świecie już od dłuższego czasu nie zmieniło się jeśli chodzi o czołówkę najlepiej rozwiniętych państw i z pewnością długo on się nie zmieni.

Kryzys finansowy  

Opublikowano: 13-04-2012, Tagowanie: koszty, finanse, fundusz

Od kilku już lat, możemy wszędzie usłyszeć o kryzysie finansowym, który ogarnął praktycznie cały świat. Ma on bardzo negatywne skutki na praktycznie każdy kraj, bez względu na stopień jego rozwoju gospodarczego. Kryzys ten został wywołany przez instytucje finansowe, które zbyt ryzykownie inwestowały swoje pieniądze i w związku z tym zaczęły ponosić straty. Spowodowało to konieczność zrobienia odpowiednich zabezpieczeń, które nie wszystkie instytucje były w stanie spełnić, co spowodowało ich upadek. W związku z tym wzrosła niepewność i brak zaufania na rynkach finansowych. Ograniczona została znaczna część inwestycji, co z kolei odbiło się na gospodarkach każdego kraju. Rządu w wielu z nich musiały wprowadzić specjalne pakiety oszczędnościowe, których zadaniem jest wprowadzenie jak największych oszczędności i redukcja niepotrzebnych kosztów, a następnie mają one pobudzić gospodarkę do ponownego szybkiego tempa rozwoju. Nie wiadomo jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce i kiedy się skończy.


[1] 2 3     następna

Wybierz dział

Wybierz temat