Inwestycje  

Opublikowano: 20-04-2012, Tagowanie: inwestycje, lokata, zasoby finansowe

Każdy powinien mieć jakieś oszczędności. Oczywiście nie jest to możliwe, do zrealizowania, gdyż wiele osób za mało zarabia, życie jest drogie więc trudno odłożyć coś na później. Ale gdy już uda nam się ta sztuka i mamy uskładaną pewną kwotę pieniędzy, musimy zastanowić się, czy nie warto by było zainwestować ją aby pomnożyć trochę kwotę którą mamy. W zależności od naszej skłonności do ryzyka, możemy zrobić to lokując środki w bezpieczne instrumenty finansowe lub zaryzykować bardziej i zainwestować w te, które są bardziej ryzykowne. Oczywiście te pewniejsze, nie będą przynosiły aż tak pewnego zysku jak te drugie. Ale za to mamy pewność, że nie stracimy, co niestety może się zdarzyć w przypadku ryzykownych instrumentów finansowych. Należy więc dobrze zastanowić się na czym bardziej nam zależy, na spokoju i powolnym zwiększaniu oszczędności, czy na przeżywaniu nerwowych chwil i staraniu się o jak najszybsze zwiększenie naszego kapitału. Możliwości jest wiele i tylko od inwestora zależy, jaką drogę wybierze.

Lokaty  

Jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowych, na których lokują swoje wolne środki ludzie są lokaty bankowe. Chyba nie ma banku na świecie, który nie proponował by swoim klientom tej formy inwestycji. Niestety, nie jest to forma zarobku, gdzie możemy uzyskać duży zysk, ale zawsze coś. Lokata należy do najbezpieczniejszych form lokowania pieniędzy, gdyż zwykle jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Założenie lokaty, polega na oddanie do dyspozycji banki określonej kwoty pieniędzy, na określony czas. Bank w tym czasie może obracać gotówką, co przynosi mu zyski. Część uzyskanych w ten sposób pieniędzy, wypłacana jest posiadaczowi lokaty w formie odsetek od złożonej gotówki. Procent ten jest zawsze określony na początku, podczas zakładania lokaty. Może on być stały lub zmienny w zależności od umowy pomiędzy obiema stronami. Zwykle im dłuższy czas, na jaki zostawiamy pieniądze w banku, tym oprocentowanie lokaty jest wyższe. Podobnie sytuacja wygląda z kwotą zostawiona na lokacie. Im jest ona wyższa, tym mamy szanse uzyskać wyższe oprocentowanie.

Obligacje  

Opublikowano: 21-04-2012, Tagowanie: instrumenty finansowe, lokata, kupno

Zdarza się często, że jakieś państwo wydaje więcej pieniędzy z budżetu, niż wpływa do niego środków z tytułu opłat i podatków. Dlatego aby załatać dziurę budżetową, państwa emitują obligacje państwowe. Papiery takie może nabyć każdy, zarówno instytucje finansowe jak i osoby prywatne. Obligacje stanowią jedne z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych, ale podobnie jak lokaty nie przynoszą zbyt dużego zysku. Podczas emisji takich papierów, państwo zobowiązuje się że po określonym czasie wykupi je z powrotem i da nam jeszcze określoną premie, która jest naszym zyskiem. Im bardziej stabilny i silny kraj, który posiada dobre rekomendacje, tym ta premia jest niższa. Podobnie działają obligację, które emitują firmy lub przedsiębiorstwa. Z tym że, zwykle mają oną większą premię niż te, które oferuje Skarb Państwa. A to dlatego, że firmy mają mniejszą stabilność od państw, więc ryzyko upadłości jest o wiele większe, co powoduje wzrost ryzyka, za które firmy emitujące muszą zapłacić kupującym ich papiery.


[1] 2 3 4     następna

Wybierz dział

Wybierz temat